Ogrzewanie lakierni

Wspomaganie suszenia i utwardzania materiału lakierniczego.

Dla procesu ogrzewania oraz suszenia materiału lakierniczego najbardziej korzystnie  jest wybrać promienniki podczerwieni krótkofalowe, charakteryzujące się optymalnym współczynnikiem penetracji i przenikania przestrzeni oraz suszonej warstwy. Fale podczerwone przenikają przez materiał lakierniczy i natychmiast docierają do metalu, nie nagrzewając niepotrzebnie powietrza wokół suszonego przedmiotu. Proces suszenia przebiega zatem bez udziału powietrza w kierunku od warstw wewnętrznych na zewnątrz.

W momencie dotarcia promieniowania podczerwonego do metalu, następuje wytworzenie ciepła oraz inicjacja procesu suszenia materiału lakierniczego od wewnątrz do zewnątrz. Wspomaganie suszenia i utwardzania zostaje dotyczy zarówno powierzchni, jak i całej struktury materiału.

W końcowym etapie wysychania i utwardzania proces ten zachodzi  na obszarze warstwa zewnętrzna, dzięki temu mamy gwarancję, że dolne (wewnętrzne) warstwy suszonego materiału są  utwardzone i prawidłowo przylegają do podłoża  oraz uzyskana powłoka lakiernicza pozbawiona jest mikropęknieć. Dzięki takiej technice suszenia i utwardzania zwiększamy odporność i poprawiamy jakość powłoki lakierniczej.

Czas suszenia promiennikami krótkofalowymi jest niezwykle krótki – wynosi zaledwie kilka minut (uzależniony jest od suszonego materiału), pozwala to na uzyskanie oszczędności energii w porównaniu z metodami konwencjonalnymi.

Zastosowanie:

  • suszenie powłok lakierniczych, farb, szpachli, żywic stosowanych w lakiernictwie i przemyśle
  • wygrzewanie przy naprawach elementów z tworzyw sztucznych
  • rozmrażanie i suszenie powierzchni karoserii i powłok tapicerskich