Zasada działania promiennikowych urządzeń grzewczych

Promieniowanie podczerwone występuje w całym naszym otoczeniu. Czy chcesz się o tym przekonać?

Złóż razem dłonie. Poczujesz ciepło jakim jedna dłoń oddziaływuje na drugą. Po chwili rozsuń dłonie na odległość około 2-3 cm. Zauważ, że cały czas będziesz odczuwał ciepło emitowane przez dłonie. Następuje to na skutek promieniowania emitowanego z powierzchni dłoni. Jest to promieniowanie podczerwone. Promieniowanie podczerwone jest naturalnym promieniowaniem wytwarzanym przez wszystkie przedmioty. Takie zjawisko zostało wykorzystane w promiennikach podczerwieni EKONAIR.

Światło słoneczne zawiera promieniowanie ultrafioletowe, promieniowanie X i Y, promieniowanie podczerwone i inne. Promieniowanie podczerwone jest jedynym promieniowaniem emitowanym przez słońce które nie ma szkodliwego wpływu na człowieka a wręcz przeciwnie jest dla niego korzystne. Jest ono łatwo absorbowane przez organizmy żywe w tym także przez człowieka. Promieniowanie podczerwone wnika głęboko w skórę i tkankę podskórną wprawiając tkanki w „rezonans”. Ten proces rozgrzewa tkankę podskórną przez co szybko wzrasta temperatura ciała. Promieniowanie podczerwone jest bezpiecznym sposobem ogrzewania ludzkiego ciała bez skutków ubocznych co jest szeroko wykorzystywane w ogrzewaniu.

Oprócz efektu ogrzewania promieniowanie podczerwone jest również bardzo korzystne dla ludzkiego ciała z innego względu. Badania naukowe dowiodły że trzydzieści minut oddziaływania promieniowania podczerwonego na ciało człowieka pomaga usunąć toksyny i nadmiernie nagromadzoną tkankę tłuszczową. Promieniowanie podczerwone od pokoleń jest używane w celach leczniczych w ośrodkach zdrowia, saunach, centrach SPA i salonach odnowy biologicznej.

 

Energia promieniowania jest najstarszą formą ogrzewania używaną do zapewnienia komfortu cieplnego. Jest zarazem najbardziej czystą formą ogrzewania i jest absorbowana przez wszystkie obiekty bez konieczności bezpośredniego kontaktu ze źródłem ciepła lub z otaczającym powietrzem jak jest w przypadku systemów ogrzewania konwekcyjnego.

Promienniki podczerwieni są jednym z najbardziej wydajnych i efektywnych sposobów ogrzewania. Promieniowanie podczerwone jest wytwarzane w ceramicznych elementach grzejnych. W ten sposób promieniowanie kierowane jest w kierunku podłogi. Energia promieniowania zamieniana jest w ciepło w momencie zaabsorbowania jej przez obiekt znajdujący się na jej drodze. Z kolei te elementy ponownie wypromieniowują energię w postaci ciepła co odczuwa się w ich otoczeniu. Ponieważ uwarstwienie powietrza (rozkład temperatury pomiędzy podłogą a sufitem) jest znacznie mniejsze przy promieniowaniu niż przy ogrzewaniu konwencjonalnym straty ciepła są niewielkie co powoduje duże oszczędności.

 

Nowa technologia.

Promienniki podczerwieni EKONAIR produkowane są przy użyciu unikalnej technologii z wykorzystaniem nowoczesnego designu. Rdzeń grzejnika wykonany jest ze specjalnego  materiału wytwarzanego w technologii stosowanej w lotnictwie. Współczynnik efektywności energetycznej jest bardzo wysoki na poziomie 99%. Jest to nowy typ bardzo wydajnych i energooszczędnych grzejników. Powierzchnia paneli grzejnych wykonana jest ze specjalnego nano-materiału. Warstwa ta powoduje wzrost wskaźnika promieniowania podczerwonego aż do 86%. Promienniki EKONAIR są ciche, energooszczędne i komfortowe przez co znajdują bardzo szerokie zastosowania zarówno w przemyśle jak i w zastosowaniach domowych.

 

Rysunek pokazuje różnicę w rozkładzie temperatur w systemie konwekcyjnymi i promiennikowym. Widać że, korzystniejszy rozkład temperatur uzyskuje się przy zastosowaniu promienników podczerwieni. Najwyższa temperatura jest przy ziemi, co jest korzystne dla zapewnienia właściwego komfortu cieplnego.

promiennik promienniki podczerwieni ogrzewanie ciepło, porównanie technologii, wykres

 

Porównanie systemów grzewczych.

 

Promienniki podczerwieni EKONAIR

Klimatyzacja

Ogrzewanie elektryczne

Ogrzewanie gazowe/ olejowe

System ogrzewania kanałowego

Zużycie energii

średnie

wysokie

wysokie

niskie

Średnie

Emisja zapachu

nie

nie

nie

tak

nie

Zanieczyszczenie środowiska

nie

tak (freon)

nie

tak (CO2, CO)

tak (kurz)

Wzrost temp.

szybki

wolny

wolny

wolny

średni

Osuszanie powietrza

nie

tak

tak

tak

nie

Zajmowanie powierzchni podłogi

nie

nie

tak

tak

tak

Zagrożenia

Niska temp.  elementu grzejnego, zawieszenie pod sufitem

nie

Wysoka temp. elementu grzejnego

Otwarty płomień, ryzyko wycieku oleju lub gazu

Odprowadzanie skroplin

Instalacja

prosta

skomplikowana

brak

skomplikowana

bardzo skomplikowana

Eksploatacja/ przeglądy

brak

1 / miesiąc

1-2 / miesiąc

co tydzień

co miesiąc

Przyjazne dla zdrowia

tak

nie

nie

nie

nie

Do zastosowań na zewnątrz

tak

nie

tak (mało efektywna)

tak (trudność w dostarczeniu paliwa)

nie

Cena

niska

wysoka

niska

średnia

wysoka